انواع چشمی(سنسور) درب اتوماتیک

چشمی درب اتوماتیک

در این مقاله به بررسی انواع چشمی های (سنسور) درب اتوماتیک در سال 1400 خواهیم پرداخت.

انواع چشمی درب اتوماتیک

تخم مرغی (حرکتی )12 و 24 ولت

پرده ای و حرکتی  12 و 24 ولت

آینه ای خطی ضد آب 24 و220 ولت

جفتی خطی مادون قرمز12 و 24 ولت

در این بخش بررسی کامل مدل های مختلف سنسور های درب اتوماتیک پارکینگ و کارایی و نوع کارکرد و حالت های  تنظیم سنسورو طریقه استفاده صحیح از آنها میپردازیم .

سنسور ساده حرکتی

این مدل از سنسور ها فقط از طریق حرکت کردن افراد، به طرف سنسور تا شعاع دایره شکل مشخص که قابل تنظیم است فرمان سنسور فعال میشود، که حساسیت چشمی های  حرکتی با پتانسیومتر قابل تغییر است که بیشتر استفاده این مدل از چشمی ها درب های اتوماتیک شیشه ای است . لذا قابل ذکر است که اگر فرد در حال حرکت ، در یک منطقه بیستد ،چشمی بعد از چند ثانیه فرمان را قطع کرده و درب بسته میشود . فصله استاندارد نصب چشمی های حرکتی از فاصله تقریبا از 2 متر تا 3 متر مورد استفاده است که اکثرا با ولتاژ 12 تا 24 روشن میشوند و بهترین برند ها  BEA:  ساخت کشور بلژیک ZEN  ساخت کشور بلژیک ، COMBO  و آتونیکس  حرکتی است .

چشمی پرده ای و حرکتی

این مدل از سنسور ها معروف هستند به مدل های دوکاره همینطور که از اسمش مشخص است علاوه بر سنسور حرکتی که در بالا توضیح داده شد ،یک سنسور پرده ای یا امنیتی جفت (دو عددی ) هم دارند که این مدل ازسنسور قابل تشخیص اجسام بدون حرکت را هم دارد. یعنی : بعد نصب چشمی و ورودی برق 24 ولت سنسور ها از شعاع  محدود عکس گرفته و درحافظه خود سیو کرده و هرچیزی به جز عکس گرفته شده در حافظه در زیر آن قرار دهید مانند گلدان یا صندلی درب بسته نمیشود . سنسور پرده ای به طرزفیزیکی و دیپ سویچی قابل تنظیم است و تا فاصله 2 متری از درب را پوشیش میدهد . که معروف ترین این مدل از چشمی ها ZEN&SAFE و  AUTONEX  آتونیکس است . وروردی + و- 24 ولت دارد و فرمان و حالت پرده ای نرمال کلوز NC  وحالت نرمال اوپن NO  بستگی به برد دستگاه دارد تنظیم میشود . قابل ذکر است که حالت NC   چشمی مدار برد دستگاه همیشه بسته است و با فرمان گرفتن چشمی مدار باز میشود حالت NO  مدار برد ، دستگاه همیشه باز است و با فرمان گرفتن چشمی مدار بسته میشود .

چشمی درب اتوماتیک

سنسور آینه ای

ورودی تغذیه 24 ولت تا 220 ولت است که باعث متفاوت بودن این سنسور ها از مدل های دیگر است . کارکرد این مدل ها، از طریق مادون قرمز است حالت NC  همیشه بسته است و بیشتر برای راهبند ها و جک های پارکینگی استفاده میشود . وقتی اتومبیل و یا افراد از بین سنسور و آینه نصب شده روبروی آن رد شوند مادون قرمز قطع شده و چشمی فرمان باز شو را به برد دستگاه ارسال می کند . قابل ذکر است که فاصله استاندارد سنسور تا آینه حداکثرتا 4 متراست و قابل تغییر است و این مدل چشمی ها کاملا ضد آب هستند .

سنسور جفتی مادون قرمز

این مدل سنسور ها با تغذیه 12 تا 24 ولت روشن میشوند و همیشه جفت هستند که یکی از چشمی ها فرستنده مادون قرمز است و دیگری گیرنده مادون که با فاصله مشخص روبه روی هم نصب میشوند   برد این مدل ها حداکثر تا 5 متر را قابل تشخیص است و بیشتر برای جک های بازوی استفاده میشود و حالت NC  و NO  از روی سنسور قابل تغییر است که نسبت به حالت برد دستگاه تنظیم میشود . قابل ذکر است که این مدل ها ضد آب نیستند و باید بعد از نصب با چسب آکواریوم ضدآب شوند که به هیچ وجهی آب داخل سنسور نفوذ نکند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 − 4 =